تبلیغات
بسوی خوشبختی - مولفه های لازم در برنامه ریزی ازدواج
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
 مولفه های لازم در برنامه ریزی ازدواج ..... عمومی ,


مولفه های لازم در برنامه ریزی ازدواج
1. نیت و اراده آگاهانه براى ایجاد خانواده و ساختن زندگى مشترك‏
نیت تنها یك امر ذهنى نیست. این پدیده مجموعه‏اى از طراحى‏هاى ذهنى و عملى است كه سخت‏كوشى و تلاش بهینه و كارآمد بخشى از آن به شمار مى‏آید. كسى كه برنامه‏اى شفاف و روشن براى این امر مهم داشته باشد، استحكام و بقاى این پیوند مقدس را رقم زده است. البته این نكته را هم نباید فراموش كنیم كه هر گاه انسان به كارى مقدس و ارزشمند به ویژه ازدواج دست بزند، رحمت الهى  یارى اش مى‏دهد.

2. سلامت روح و جسم
انسان سالم به وجود آورنده ی خانواده سالم است و چون اجتماع مجموعه خانواده‏ها است، وقتى سلامت روان پایه و اساس زندگى‏هاى مشترك باشد، بالندگى اجتماعى به ارمغان مى‏آورد. سلامت جسم در مرتبه بعد است. گروهى از مردم دراثر سوانح و جنگ‏ها مشكل جسمى پیدا مى‏كنند؛ ولى مى‏توانند زندگى زناشویى بسیار متعالى تشكیل دهند.

3. داشتن منبع درآمد مناسب
بحث تأمین براى یك ازدواج موفق و زندگى پرخیر و بركت بسیار ضرورت دارد. مسأله اشتغال و تأمین خانواده نوعى امنیت روانى ایجاد مى‏كند كه لازمه ی زندگى مشترك است. دانشجویانى كه به ازدواج تمایل دارند، با جد و جهد در كنار درس، حرفه‏اى مى‏یابند و مسأله تأمین را تا حدود زیادى حل مى‏كنند. یارى خانواده دراین زمینه نیز از عوامل آسان كننده ازدواج است. البته در این مراحل صبر، قناعت، پذیرش وضع موجود، و تلاش براى تأمین هر چه بیش‏تر ضرورت دارد.

4. سن مناسب
زوج مناسب باید از جهت جسمى به بلوغ كامل رسیده باشند و از جهت روحى و روانى براى پذیرش مسؤولیت ازدواج آمادگى داشته باشند. امروزه، با عنایت به بحث تحصیل و كار و امكانات، تعریفى خاص از سن مناسب وجود ندارد؛ یعنى با لحاظ كردن بلوغ جسمى و روحى و تطبیق با شرایط زمانه، از جهت تحصیل و اشتغال و تأمین، مى‏توان در خصوص ازدواج تصمیم گرفت. البته نباید فراموش كنیم كه بیش از سن تقویمى، سن عقلى ضامن بقاى زندگى مشترك خواهد بود.

5. ثبات عاطفى
داشتن ثبات عاطفى و كنترل عواطف و احساسات در امر ازدواج بسیار تعیین كننده و مهم است. حوصله و بردبارى، صداقت، خلوص، بى آلایشى، مهربانى، گذشت، صمیمیت ، اعتماد، اطمینان، نظم و انضباط و همكارى، سازگارى، تعهد، سخاوت و حسن تفاهم و بالاخره انعطاف از موارد عمده ی ثبات عاطفى اند. جوانانى كه در آستانه ازدواج و تشكیل خانواده قرار دارند، باید از حداقل ثبات برخوردار باشند؛ بتوانند خشم و شادى غیر طبیعى خود را كنترل كنند؛ با متانت و تأمل به بررسى واقعیت‏ها پردازند و هنگام قضاوت و داورى با عقل و منطق ظاهر شوند.
عقیده بر این است كه در امر ازدواج باید «عقل و عاطفه» را به هم پیوند زد تا فرزندى به نام منطق صحیح و تعامل انسانى زاده شود.

6. داشتن منطق و مسؤولیت پذیرى
براى پدید آوردن یك ازدواج موفق هرگز نباید بنیان آن را بر هوس‏هاى گذرا استوار كرد. یكى از معیارهاى اساسى در مرحله مقدماتى ازدواج داشتن منطق و احساس مسؤولیت پذیرى است كه در حقیقت علاقه و رغبت براى ایجاد خانواده است و پیش شرط اساسى ازدواج موفق به شمار مى‏آید.

7. عشق الهى و تحكیم بنیان خانواده
در فرایند ازدواج مراحلى وجود دارد كه سردار همه آن‏ها عشق و شوق به زندگى با همسر آینده است. این عشق هر چه به حقیقت و واقعیت و اصالت نزدیك‏تر باشد، خانواده از تداوم و استحكام فزون‏تر برخوردار مى‏شود. وفادارى به عشق، وفادارى به همسر را به ارمغان مى‏آورد كه در آن احساس تكامل و تعلق خاطر و خوشبختى حاصل مى‏گردد.
بعضى صاحب نظران معتقدند، «عاشق بودن» شیرین‏تر از «حق داشتن» است. پس اگر در زندگى مشترك همواره بر این اصرار كنید كه حق به جانب من است، عشق و گذشت را فراموش خواهید كرد. كانون خانواده مكانى براى بخشش و خوشبخت كردن طرف مقابل است نه مقابله و به دست آوردن امتیاز.

8. قوانین ازدواج
ازدواج داراى وظایف، حقوق و تكالیف است. ضرورت آشنایى جوانان باقوانین و مقرارت ازدواج بر هیچ كس پوشیده نیست. این مسأله بخشى از برنامه ازدواج است. آشنایى مقدماتى با حقوق و قوانین تشكیل خانواده، در پایدارى ازدواج و شیرینى و لذت زندگى بسیار مؤثر است. از جمله این حقوق، حقوق قانونى و شرعى، مهریه و حدود و اختیارات زوجین در برابر یكدیگر، تقسیم كار، حقوق زن، تعهدات اصلى و فرعى، شروط و تربیت فرزند است.

9. بهداشت، مدیریت تحكیم خانواده
از لوازم یك ازدواج موفق و برنامه ریزى شده آشنایى زوجین با بهداشت و تلاش براى حفظ و نگهدارى سلامت خانواده است.كسب اطلاعات در خصوص تنظیم خانواده و توجه به برنامه‏هاى جمعیتى كشور، به عنوان یك خانواده بزرگ، ضرورت دارد.


نوشته شده توسط مصطفی فرشباف در چهارشنبه 6 خرداد 1388 و ساعت 01:41 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ سخن هفته
+ ارتفاعات قله سبلان
+ زیباترین جاهای توریستی دنیا
+ زیباترین جاهای توریستی دنیا
+ طب هومیوپاتی چیست ؟
+ خواص داروئی دارچین
+ اگر می توانستم یک بار دیگر زندگی کنم
+ سخن هفته
+ سخن هفته
+ سخن هفته
+ روشهای جذاب کردن زندگی زناشویی !
+ سخن هفته
+ مهمترین عضو؟
+ غریبه آشنا
+ سخن هفته

صفحات :