تبلیغات
بسوی خوشبختی - سه اشتباه در برقراری رابطه و راه حل ٢ مسئله اصلی در روابط
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
 سه اشتباه در برقراری رابطه و راه حل ٢ مسئله اصلی در روابط .....

اشتباه ١: ایجاد ارتباط برای زیر نفوذ خود قرار دادن و زرنگی

گاهی اوقات ما یك رابطه را برای بدست آورن خواسته هایمان آغاز می کنیم ، خواه طرف مقابل توانایی برآوردن آن را داشته باشد و خواه نداشته باشد . قهر می کنیم، اخم می کنیم، تهدید میكنیم، چاپلوسی میكنیم و آنچه در توان داریم برای ایجاد احساس ناراحتی در طرف مقابلمان انجام می دهیم . این نوع رفتار، گرچه ممكن است بطور موقتی مؤثر باشد، اثر بسیار ناگواری در طولانی مدت بر سلامت رابطه خواهد گذارد . آن را رها کنید، برای خواسته و پیشنهادات نفر دیگر احترا م قائل گردید . اگر او نمی تواند خواسته شما را برآورده کند، ببینید میتوانید خودتان آن را به خود بدهید.

 

اشتباه ٢: ایجاد ارتباط برای فریب دادن

با اینكه نیازی به گفتن ندارد، این یكی از خطرناکترین انواع رفتار است که بسیاری از رابطه ها را نابود می کند . دروغ ها، گزافه گویی ها، بازی دادن ها و نیرنگهای متداول همگی باعث پریشانی و رنجش میگردند . آنها بنیان رابطه را به لرزه درآورده و در نهایت شكافی عمیق در اعتماد بوجود می آورند . نسبت به خطر آن هوشیار بوده و پیش از اینكه آغاز شود متوقفش سازید . اگر این چیزی است که برای شما آشنا بنظر میرسد، ابتدا آنرا در رفتارهای خودتان مورد سنجش قرار دهید . اگر صادق و رك باشید، دیگر مایل به پذیرش فریب دیگران نخواهید بود . در روابط خود راستی و درستی را پیشه کنید.

 

اشتباه ٣: ایجاد ارتباط با پیغامهای متناقض

پیامهای متناقض -- چیزی را گفتن و چیز دیگری را انجام دادن -- یك فرم بسیار رایج فریب و نیرنگ می باشد . همچنین این می تواند بصورت قول دادن لفضی یا عملی و انجام ندادن آن دربیاید . پیغامهای متناقض باعث پریشانی بسیار میگردند . همیشه به اعمال فرد توجه نمایید . معمولا اعمال نسبت به گفتار همترازی بیشتری با حقیقت دارند . اگر گفتارشان با اعمالشان در تناقض بود، آنچه که گفته می شود را نادیده پندارید. درك کنید که شخص دارای تعارض بوده و اجازه ندهید شما را نیز دچار آن احساس نماید.

 

راه حل های دو مشكل اصلی در روابط

هیچ رابطه ای بدون برقراری ارتباطات مؤثر دوام زیادی نخواهد آورد . ما در سراسر روز صحبت میكنیم (و گوش می دهیم )، اما تنها بخش کوچكی از ارتباط ما بصورت گفتاری رخ میدهد . بیشتر اوقات تصور می کنیم که دیگران گفته های ما را گوش داده و متوجه می شوند، اما عمدتا این موضوع صحت ندارد . اغلب شخص دیگر در حال اندیشیدن به آنچیزی ایست که میخواهد در جواب صحبتهای شما بگوید، و نوعی خیالپردازی که هیچ ارتباطی به موضوع مورد بحث ندارد را در ذهن خود می پروراند . هنگامیكه نزاع میكنیم ، می خواهیم بیش از پیش فهمیده شویم و واژگان همانند تیر به جلو و عقب به پرواز درمی آیند. در این شرایط، تجزیه و تحلیل مسئله میتواند دور از ذهن گردد. بنابراین اسرار ارتباط مؤثر چیست؟ به دو مشكل اساسی در ارتباطات و نحوه حل آنها توجه نمایید . بعد از این مرحله خواهید توانست پایه های بهترین نوع رابطه ای که تا بحال تصورش را میكردید را بنیان نهید.

 

مشكل اول: می خواهید حق را بخود داده و ثابت کنید که دیگری در اشتباه است

پیش از آنكه بتوانید یك ارتباط مؤثر را آغاز کنید، باید نگاهی موشكافانه به قصد و غرض خود بیندازید . آیا برای اینكه توسط دیگران فهمیده شوید ارتباط برقرار می کنید، برای بدست آوردن خواسته ها، یا هدف دیگری را فرا سوی سخنانی که در حال بیان آنها هستید دنبال میكنید؟ بسیار ی از زوج ها به مرحله ای میرسند که فقط میخواهند ثابت کنندکه حق با آنها بوده و نفر دیگر در اشتباه است (و همیشه اینطور بوده است ). این نوع رابطه همانند نبرد می ماند . این سخنان مملو از خشم و سرزنش بوده و سبب میگردند ، نفر دیگر احساس کوچكی نماید . حرف های رد و بدل شده در چنین رابطه ای هرگز گوش داده نمیشوند . هرچند که آنچه با صدای واضح و بلند خوانده میشود خشم و عدالت موجود در فراسوی مراودات است . جهت رفع این مشكل، تصمیم بگیرید همدیگر را سرزنش نكنید و به صحبتهای یكدیگر با خلوص نیت گوش دهید . تصمیم بگیرید که درصدد ثابت آردن چیزی برنیامده و در عوض راهی برای ایجاد یك پل برای درك متقابل پیدا نمایید. این تصمیمات در موفقیت یك رابطه، بسیار مفید واقع خواهند شد.

 

مشكل دوم: قادر نیستید به حرفهای طرف مقابل گوش دهید

بیاد داشته باشید که یك ارتباط فقط از صحبت کردن تشكیل نشده بلكه شامل شنیدن و گوش دادن به آنچه که در حال بیان است نیز میباشد . ما میتوانیم کارهای زیادی برای آموختن هنر گوش دادن انجام دهیم، اما برای آغاز، بسیار مهم است که بدانیم اگر فردی بخواهد نقطه نظرات خود را آنار گذاشته و حقیقتا آماده دانستن درون و افكار دیگران گردد، آنگاه از روی صداقت آنچه که در حال گفتن است را فقط باید "بشنود." این کار خیلی هم آسان نیست . بسیاری از ما آنچه که میشنویم را بسرعت تعبیر و تفسیر کرده و آنرا در یك شكاف آماده قرار می دهیم . برخی صحبتها را تحریف می کنند . برخی تظاهر به گوش دادن میكنند درحالیكه سرگرم افكار خود هستند . یك راه حل برای این مشكل آن است که برداشت خود را از صحبتهای دیگران برای آنها تكرار نمایید . بگذارید بدانند که ارتباطات آنها چگونه درون ذهن شما تفسیر می گردند . اجازه دهید دیگران پیغامهای خود را با استنباط شما منطق سازند . و در نهایت، راغب حقیقی شنیدن منظور آنها باشید.

 


نوشته شده توسط مصطفی فرشباف در پنجشنبه 25 مهر 1387 و ساعت 08:21 ب.ظ
ویرایش شده در پنجشنبه 25 مهر 1387 ساعت 08:37 ب.ظ
 نوشته های پیشین
+ سخن هفته
+ ارتفاعات قله سبلان
+ زیباترین جاهای توریستی دنیا
+ زیباترین جاهای توریستی دنیا
+ طب هومیوپاتی چیست ؟
+ خواص داروئی دارچین
+ اگر می توانستم یک بار دیگر زندگی کنم
+ سخن هفته
+ سخن هفته
+ سخن هفته
+ روشهای جذاب کردن زندگی زناشویی !
+ سخن هفته
+ مهمترین عضو؟
+ غریبه آشنا
+ سخن هفته

صفحات :